Wszystkie kategorie
1.
wybierz markę
2.
wybierz typ
3.
wybierz model
Wybierz markę, model i typ maszyny, aby lepiej dopasować ofertę naszego sklepu do swoich potrzeb. Wyświetlimy Ci tylko te produkty, które pasują do Twojej maszyny.

Części układu hamulcowego do maszyn budowlanych

Części do układu hamulcowego maszyn budowlanych

Czym jest układ hamulcowy? To układ, który odpowiada za zatrzymanie pojazdu. Dodatkowo ma za zadanie utrzymać pojazd w bezruchu, gdy znajduje się on np. na wzniesieniu. Jego sprawność to gwarancja bezpieczeństwa na placu budowy, bo to jeden z najistotniejszych podzespołów maszyny. W sklepie Cogito znajdziesz niezbędne części do układu hamulcowego.

Klocki hamulcowe – ważny element układu hamulcowego

Klocki hamulcowe są kluczowym elementem układu hamulcowego. Współpracują z tarczami hamulcowymi. Na trwałość klocków hamulcowym ma wpływ materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także sposób eksploatacji maszyny budowlanej. W naszej ofercie otrzymasz klocki hamulcowe typu nożnego i ręcznego do najpopularniejszych modeli maszyn – JCB, CAT i Volvo.

Pompki hamulcowe i płyn hamulcowy

Co odpowiada za dostarczenie do hamulców płynu hamulcowego? Pompki hamulcowe. To one przetwarzają siłę z pedału hamulca i wzmacniacza siły hamowania na ciśnienie płynu. Płyn hamulcowy wymaga cyklicznej wymiany i należy zawsze wykonać ją zgodnie z zaleceniami producenta. Pompki hamulcowe również ulegają zużyciu. Oferowane przez Cogito pompki używane są w maszynach JCB, a dokładniej w modelach 3XC, 4XC i 5XC. Właściciele maszyn budowlanych CAT w Cogito znajdą pompki hamulcowe do modeli 428E, 422E, 414E i 416E.

Przewody i linki układu hamulcowego

W jaki sposób pompka hamulcowa łączy się z hamulcami kół? Za pomocą przewodów, którymi przepływa płyn hamulcowy. Wyróżniamy dwa rodzaje przewodów:

  • przewody sztywne – wykonane są najczęściej z miedzi, mosiądzu lub ocynkowanej stali
  • przewody elastyczne – ich budulcem jest specjalna mieszanka kauczukowa, którą dodatkowo wzmocniono plecionką

Przyczyną uszkodzeń przewodów i linek układu hamulcowego zazwyczaj jest zestarzenie się materiału, nadmierne obciążenie mechaniczne lub nieprawidłowy montaż.

Tarcze i przekładki – jaka jest ich rola?

W maszynach budowlanych często mamy do czynienia z hydraulicznym układem hamulcowym. Takie układy gwarantują skuteczne zatrzymanie maszyny pod warunkiem, że są właściwie serwisowane i składają się z części wysokiej jakości.

Ważną rolę odgrywają tu tarcze i przekładki. Kiedy kierujący naciska pedał hamulca, następuje dociskanie przekładek do tarcz hamulcowych zamontowanych na moście napędowym. Tarcze pokryte są warstwą cierną i wykonane z materiału, który posiada wysoką pojemność cieplną. Dodatkowo w tarczach wykonuje się nacięcia i otwory, które pozwalają na przepływ powietrza i obniżenie temperatury w układzie. W ofercie Cogito znajdziesz tarcze hamulcowe i przekładki dla maszyn takich marek jak JCB, Volvo i CAT.

Uszczelnienia układu hamulcowego

Prawidłowo działający układ hamulcowy musi być właściwie uszczelniony. Nasza firma posiada w swojej ofercie uszczelnienia, które pozwolą na długą i bezproblemową eksploatację maszyn budowlanych. Oferujemy różnego rodzaju pierścienie uszczelniające i oringi mające zastosowanie w układach hamulcowych.

Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o bezpieczny układ hamulcowy swojej maszyny!

W przypadku wątpliwości polecamy skontaktować się przed zakupem z zespołem naszych fachowców. Tel. 32 707 2000