Na podany email wysłano informację o nowym haśle. Jeśli wiadomość nie dotarła, spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nami.
Powrót do stronyBrak produktów
Komatsu – historia marki
Komatsu to międzynarodowe przedsiębiorstwo, które oferuje zaawansowany sprzęt budowlany,
a pod względem wielkości, zajmuje drugą pozycję na rynku, tuż po firmie Caterpillar.
13. maja tego roku (2021) firma obchodziła swoje setne urodziny.
Od wieku, firma Komatsu, oferuje najwyższą jakość swoich produktów, a także wsparcie
dla klientów w pozyskiwaniu wiedzy o produktach.
Maszyny budowlane Komatsu, cieszą się dużą popularnością na całym świecie, dzięki szerokim możliwościom zastosowania ich w różnych gałęziach przemysłu.
Maszyny budowlane, jakie oferuje Komatsu to m. in.:
- minikoparki Komatsu,
- miniładowarki Komatsu,
- koparki Komatsu,
- ładowarki kompaktowe Komatsu,
- spycharki gąsienicowe Komatsu,
- ładowarki kołowe Komatsu,
- koparko-ładowarki Komatsu,
- koparki kołowe i gąsienicowe Komatsu,
- buldożery Komatsu,
- wozidła sztywnoramowe Komatsu,
- wozidła przegubowe Komatsu,
- specjalistyczne maszyny Komatsu dla górnictwa odkrywkowego,
- specjalistyczne maszyny Komatsu dla górnictwa podziemnego,
- sprzęt wojskowy Komatsu.
Kolebka Komatsu
Komatsu zostało założone w Japonii, w 1921 roku, przez Meitaro Takeuchiego. Jego celem
było stworzenie przedsiębiorstwa, którego przyszłość będzie oparta na jakości, innowacjach technicznych, globalizacji i rozwoju pracowników.
Jednym z pierwszych produktów Komatsu, były maszyny prasujące, opracowane na bazie technologii stosowanych przez Komatsu Iron Works.
Na początku swojej działalności, Komatsu produkowało różnego rodzaju maszyny do prasownia, m. in.: odlewnicze prasy hydrauliczne, prasy korbowe i prasy cierne.
Na wniosek japońskiego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, Komatsu, podjęło próbę skonstruowania pierwszego ciągnika rolniczego. W 1931 roku powstał pierwszy model ciągnika,
a rok później, po wprowadzeniu ulepszeń i nowych rozwiązań technologicznych, wprowadzono nowy model G25.
Pierwsza spycharka Komatsu
Na zlecenie japońskiej marynarki wojennej, w 1942 roku, Komatsu zaczęło produkować spycharki, które miały być wykorzystywane do budowy baz sił powietrznych. Na ciągniku G40 zamontowano osprzęt hydrauliczny do robót ziemnych i w ten sposób powstała pierwsza spycharka
do poziomowania terenu. Działanie to, zachęciło Komatsu, do rozpoczęcia prac nad produkcją innych maszyn budowlanych.
W roku 1947, po II wojnie światowej, została wznowiona działalność fabryki. Zaczęto produkować na większą skalę ciągniki rolnicze, a także udało się dokończyć pracę nad nowym modelem spycharki. Spycharka D50, dzięki wprowadzeniu szeregu zmian i ulepszeń, stała się flagowym produktem firmy. W odradzającej się gospodarce, Komatsu, znalazło rynek zbytu dla swoich maszyn, które w znacznym stopniu będą pomocne przy odbudowie kraju po wojnie.
Rozwój koparek hydraulicznych
W wyniku rosnącego zapotrzebowania na sprzęt budowlany, w latach sześćdziesiątych, Komatsu nawiązało współpracę z firmą International Harvester, dzięki temu, w ofercie firmy pojawiła
się seria ładowarek kołowych.
Poszukując nowych rynków zbytu i możliwości rozwoju, w 1964 roku, Komatsu zaczęło produkcję koparek mechanicznych w Osace. Zmiana trendów, doprowadziła do rezygnacji z koparek mechanicznych na rzecz koparek hydraulicznych. Aby uzyskać dostęp do potrzebnej wiedzy
i technologii, z zakresu konstrukcji takich maszyn, Komatsu podjęło współpracę z Bucyrus-Erie. Owocem tego połączenia sił był pierwszy model koparki hydraulicznej 15H, następnie wypuszczono całą serię koparek hydraulicznych, podnosząc ich specyfikację oraz wprowadzając własne rozwiązania technologiczne zwiększające możliwości rozwoju i produkcji.
Wraz z rozwojem dostępnych technologii, w 1988 roku, na rynku pojawiły się koparki hydrauliczne „Avance”. Koparki z serii „Avance” były maszynami wysokiej klasy, które posiadały sterowanie mikrokomputerem (silnika i zaworami hydraulicznymi). Rozwiązanie to, pomogło w osiąganiu wysokiego poziomu mocy wyjściowej, a także pozwoliło na zwiększenie wydajności paliwa.
Seria tych koparek okazała się hitem i w ciągu roku, od wprowadzenia jej na rynek, przekroczyła próg sprzedaży w wysokości 10 tysięcy sztuk.
Największe wozidło Komatsu 930E
Amerykański oddział firmy, Komatsu Dresser Company, na potrzeby lokalnych rynków,
w 1995 roku, opracował największe wozidło Komatsu 930E, które posiadało aż 300 ton ładowności.
Było to największe wozidło na świecie, dostępne na dotychczasowym rynku. Maszyna ta,
była fenomenalnym produktem dla potrzeb przedsiębiorstw górniczych. Pozwalała na zwiększenie ładowności, produktywności oraz ograniczenie kosztów eksploatacji.
Cztery lata później, po raz kolejny w odpowiedzi na potrzeby rynku górniczego, Komatsu wyprodukowało ogromną ładowarkę kołową WA1200. Dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, pozwalających m.in. na oszczędność paliwa i innych udogodnień, ładowarka WA1200, stała się pierwszorzędną maszyną w swojej klasie.
Komtrax
Nowe technologie pozwoliły na opracowanie innowacyjnego systemu – Komtrax. System ten, pozwala na stały monitoring maszyn Komatsu, poprzez lokalizację GPS, zapobiega przed kradzieżą, a także pozwala zarządzać całą flotą maszyn. W 2001 roku, wszystkie maszyny,
od koparki gąsienicowej Komatsu PC200-7, są w standardzie wyposażone w Komtrax, a pozyskane dane pozwalają na sprawną obsługę klienta oraz na planowanie produkcji.
Odkrycia roku 2008
W 2008 roku, w kopalni miedzi w Chile, podjęto próbę wdrożenia systemu transportowego AHS. Używane przez kopalnię wozidła, zostały wyposażone w precyzyjne czujniki GPS, czujniki wykrywania przeszkód i sterowniki, pozwalające na zarządzanie pracą maszyny z głównej sterowni. Sukces systemu AHS pozwolił na zintensyfikowanie produkcji, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, a także na zażegnanie problemu, związanego z niedoborem siły roboczej.
Komatsu, w 2008 roku, opracowało układ hybrydowy, który został zastosowany po raz pierwszy
w koparce Komatsu PC200-8. Układ ten, pozwolił na zwiększenie efektywności pracy maszyny oraz na znaczną oszczędność paliwa. Dwa lata później, od wprowadzenia koparki hybrydowej PC200-8, rozpoczęła się masowa produkcja serii HB. W 2011 roku, Komatsu, otrzymało nagrodę, od Japońskiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników, za technologię wprowadzoną
w maszynie.
Era maszyn inteligentnych
Nowe rozwiązania – maszyny z systemem 3D – dokonują rewolucji w branży budowlanej. Pierwszą maszyną, w której zastosowano system sterowania 3D, była spycharka gąsienicowa D61PXi/Exi. Pozwoliło to na poprawienie wydajności pracy w terenie, a kierowanie spycharką zostało zautomatyzowane od spychania zgrubnego, aż po końcową niwelację terenu.
Kolejną maszyną, która trafia do grona maszyn z systemem 3D, jest koparka hydrauliczna Komatsu PC200i/PC210LCi. Poprzez wykorzystanie danych, zbieranych przez antenę GNSS oraz zastosowane czujniki, system steruje pracą osprzętu roboczego.
W 2015 roku rodzi się idea „Smart Construction”, której celem jest tworzenie bezpiecznych, inteligentnych oraz przyszłościowych placów budowy poprzez wykorzystanie technologii ICT.
Za pomocą dronów budowlanych, pozyskuje się szczegółowe dane terenowe 3D, które znacząco poprawiają efektywność, od etapu pomiarów geodezyjnych, przez szybkie reagowanie na zaistniałe problemy, aż po raporty końcowe.
Podążając szlakiem nowych technologii, Komatsu w 2020 roku, wprowadza 4 nowe urządzenia IoT (Internet of Things) oraz 8 nowych aplikacji do obecnego systemu Smart Construction. W Stanach Zjednoczonych oraz w Europie (na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii) zostaje formalnie wprowadzony Smart Construction. Pierwsza wersja systemu pozwoliła na pionową digitalizację procesu, a zaś druga wersja, na jego poziomą digitalizację, co łącznie dało możliwość cyfryzacji całego cyklu budowlanego. Celem tych działań, jest synchronizacja rzeczywistego miejsca pracy z cyfrowymi bliźniakami, poprawa bezpieczeństwa, produktywności i efektywności całego placu budowy.
Ciekawostki
- Z konieczności stosowania materiałów odblaskowych na kaskach górniczych, firma zaczęła tworzyć naklejki. Zapoczątkowało to kolekcjonowanie naklejek w społeczności górniczej.
Dziś Komatsu wydaje nowe naklejki pamiątkowe, aby świętować tak ważne wydarzenia jak wprowadzenie na rynek nowych maszyn, promocję nowych obiektów, usług czy części.
- W 2004 roku Komatsu stworzyło D85MS-15 – maszynę do rozminowywania, opartą na spycharce D85. Zadaniem maszyny jest miażdżenie min przeciwpiechotnych zakopanych do 30 cm
pod ziemią. Pierwszy model został wysłany do Afganistanu, a kolejne do Kambodży i Angoli.
Zostaw komentarz